Soočanje s pravnimi težavami je lahko čustveno, izčrpavajoče in polno stresa, še posebej v trenutkih, ko se zdi, da so razmere brezizhodne.

Mogoče pomislite na medijsko najbolj odmevno zadevo moje stranke Boštjana Lindava, ki se je, zato ker je povedal resnico, (i) moral zagovarjati pred parlamentarno preiskavo, (ii) pred Komisijo za preprečevanje korupcije, (iii) moral je vložiti tožbo, s katero je dokazal, da gospod Jušič nima veljavnega sklepa o tem, da izpolnjuje vse zakonske pogoje za imenovanje na položaj generalnega direktorja policije, (iv) se je moral upokojiti, (v) verjetno bo sledil še kazenski postopek, v katerem bo moral aktivno sodelovati kot priča in (vi) da o vseh medijskih objavah in pojasnjevanju zadeve niti ne govorim.

Vendar pa so prav ti trenutki pogosto priložnost za premišljeno ukrepanje, ki lahko prinese dolgoročne koristi. Ključ do uspeha je ohraniti trezno glavo, se izogibati impulzivnim odločitvam in razumeti, da so pravne ovire del poslovnega in osebnega življenja.

V resnici se pravnim zadevam pravzaprav ne moremo izogniti. Zlasti, če ste podjetniki, se verjetno stalno soočate s pravilnim poslovanjem in tudi z zaščito svojih pravic.

Na osebnem področju pa sem tako ali tako mnenja, da bi vsaka družina morala imeti odvetnika, tako, kot ima vsak osebnega zdravnika, zobozdravnika, bančnika, itd.

V tem članku bom pojasnil, kako lahko podjetniki in posamezniki s pravilnim pristopom premagate pravne izzive in zakaj je mirnost ena najmočnejših strategij za dosego ciljev.

Strategije za soočanje s pravnimi težavami

Sam sem zagovornik, da je pravne probleme potrebno reševati pravočasno in pravilno, ter lahko več o tem preberete v moji knjigi Odvetniške skrivnosti, kjer bolj podrobno pojasnim moje stališče in idejo.

Vendar pravočasno in pravilno reševanje ne pomeni rešitev »na horuk« in brezglavo.

Stranke velikokrat želijo instantno pravno rešitev, vendar je to v praksi veliko težje uresničiti.

Predvsem zato, ker včasih določeni postopki trajajo dolgo oziroma predolgo. Zopet drugič iz taktičnih razlogov ni najbolje, da se zadeva takoj reši.

Vendar strah in negotovost pred pravnimi problemi lahko zameglita presojo, zaradi česar stranke pogosto sprejmejo napačne odločitve. Toda izkušnje kažejo, da se najboljše rešitve pogosto rodijo v trenutkih, ko se zdi situacija najbolj zapletena. Naj vam predstavim primer iz svoje odvetniške prakse.

V zadevi Boštjana Lindava je bila na začetku velik pritisk in panika kako odreagirati. Postopala sva umirjeno in preudarno, ter najprej preverila vsa dejstva pri posebni natečajni komisiji, kjer sicer nisva dobila celotne dokumentacije, nato pa sva vložila tožbo in vse v miru zastavila in podala zahteve za predložitev celotne dokumentacije. Umirjeno sva pisala vloge v sodnem postopku in se udeleževala različnih drugih postopkov (parlamentarne preiskave, razgovora pred KPK, pojasnjevala medijem, itd.) in na koncu s strani sodišča prejela sodbo, ki je potrdila, da imava prav ter da gospod Jušič ni izpolnjeval pogojev za imenovanje generalnega direktorja policije. Tako sva dosegla željen cilj. Moralni cilj, da imava prav.

Seveda je Boštjan Lindav nosil svojo ceno, zaradi tega, vendar v takih zadevah je potrebno stati pokončen in moralen, kar pa je veliko ljudem v Sloveniji še vedno tuje. Ob tej priliki čestitam Boštjanu za vso pokončno držo in ves stres, ki ga je prenesel. Ne glede na vse je za mene velik zmagovalec.

V drugem primeru sem zastopal očeta ob ločitvi, ki pa je bila izjemno grda. Žena je z otroci odšla v varno hišo in očeta obtožila, da je narkoman ter seveda je takoj dobil prepoved približevanja.

Kljub temu, da je imel oče na začetku izjemno veliko stisko, saj ni mogel razumeti, da ne vidi otrok, da je njegova bivša partnerka tako zlobna, da zadeve na sodišču potekajo tako počasi in da mu je bilo povsem nerazumljivo zakaj mora dokazovati nekaj, kar ni resnično, sva na koncu uspela.

Večkrat sem mu moral pojasniti kako poteka sodni sistem, da morava vse dokazati in ga potolažiti, da bo na koncu vse v redu, saj se je počutil nemočnega in je imel izjemno željo po maščevanju, kar je vse razumljivo.

V roku 8 mesecev sva sklenila poravnavo, na podlagi katere je dobil skupno skrbništvo otrok, izjemno obsežne stike in se dogovorila za pošteno preživnino. Bil je izjemno zadovoljen.

Ta pristop – delovanje premišljeno in brez prenagljenih odločitev – zahteva disciplino in sposobnost, da se ne pustimo zmesti čustvom. Zato tudi odvetniki sami sebe ne moremo zastopati. Tudi odvetniki sami sebe ne zastopamo, ker smo v lastnih zadevah preveč čustveni.

Pomembno je razumeti, da se večina pravnih sporov ne konča katastrofalno, čeprav se na prvi pogled tako zdi. Tako kot v zgornjem primeru se marsikatera težava reši s premišljenim pristopom in dobrim pravnim svetovanjem.

Kako prenagljene odločitve lahko škodijo

Ko se posameznik znajde s pravnim problemom ali v sodnem sporu, je naravno, da želi čim prej zaščititi svoje interese. Vendar lahko prenagljene odločitve privedejo do dolgoročnih posledic, ki bi se jim z malo potrpežljivosti lahko izognili. Zgodovina je polna primerov, kjer so ljudje zaradi impulzivnega sprejemanja odločitev izgubili več, kot bi bilo potrebno.

Spomnimo se pandemije leta 2020, ko je veliko podjetij zaradi panike hitro sprejemalo odločitve o odpuščanju zaposlenih ali zapiranju poslov ter zlasti glede odpovedi najemnih pogodb. Podjetja, ki so se odločila ohraniti zaposlene in prestrukturirati svoje poslovanje, so v naslednjih letih doživela rast in utrdila svoj položaj na trgu.

Prenagljeno odločanje pogosto vodi v izgubo dragocenih priložnosti za rešitev težav po ugodnejših pogojih. Na pravnem področju je še posebej pomembno, da ostanemo osredotočeni in si vzamemo čas za temeljito analizo situacije. Ni instantnih rešitev.

Moč mirnosti in premišljenosti

Pravni izzivi so stresni, vendar hkrati ponujajo tudi priložnost za razvoj in rast. Z ohranjanjem mirnosti, izogibanjem impulzivnim reakcijam in iskanjem pravih priložnosti za ukrepanje lahko dolgoročno dosežete uspeh, predvsem pa boste ugotovili, da noben pravni problem ni tako kritičen, kot zgleda na prvi primer. Pri pravnih zadevah ne gre za napovedovanje, kdaj bo težava izginila, temveč za zavezanost strategiji in razumevanje, da so ovire del poti.

Naj gre za reševanje pogodbenih sporov, zaščito premoženja ali druge pravne izzive – ključ je, da ostanete zbrani in usmerjeni v dolgoročne cilje. Prenagljene odločitve in impulzivno iskanje hitrih rešitev so pasti, ki lahko ogrozijo vaše cilje, medtem ko vas mirnost in premišljenost vodita k uspehu.

Umetnost mirnosti ni le način razmišljanja – je strategija, ki vas lahko dolgoročno pripelje do pomembnih dosežkov, tako na poslovnem kot osebnem področju.

Gregor Verbajs, odvetnik

Gregor Verbajs
Gregor Verbajs